Ostatnia aktualizacja: 3 Luty, 2016

Numer alarmowy

Na numery alarmowe dzwonią setki osób każdego dnia, ze zgłoszeniami od zgubionej własności, po próbę morderstwa. Zgłoszeniom nadawane są różne priorytety, jako iż nie na wszystkie da się odpowiedzieć jednocześnie.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, operatorzy oddzwaniają na wszystkie przerwane połączenia na numery alarmowe. Jeśli dzwonisz na jeden z nich i jeszcze zanim odezwie się operator, uznasz, że nie ma takiej potrzeby, nie rozłączaj się, tylkowyjaśnij sytuację operatorowi. W przeciwnym wypadku patrol zostanie wysłany w miejsce, z którego dzwoniłeś. To sprawia, że nie będzie mógł zareagować na ewentualny przypadek prawdziwego zagrożenia gdzie indziej. Poza tym takie postępowanie może być potraktowane jako fałszywe zgłoszenie i ukarane.

  • Staraj się zachować spokój i mówić wyraźnie. Działania jednostek ratunkowych będą działały w oparciu o informacje od ciebie, by jak najszybciej dotrzeć na miejsce wydarzenia i udzielić niezbędnej pomocy. Jeśli zadzwoniłeśpod 112, a operator przełączy cię na numer policyjny, nie rozłączaj się – system szuka wolnego operatora na policji.
  • Podaj swoje imię, nazwisko, numer telefonu i twój adres w Polsce. Adres lub miejsce, gdzie się znajdujesz to wyjątkowo ważna informacja – pomoc nie będzie możliwa, jeśli służby nie będą wiedzieć, gdzie jesteś
  • Szybko i zwięźle opisz problem, by operator wiedział, jaką służbę należy wysłać z pomocą. Być może zada ci pytania, czy twoje życie jest w niebezpieczeństwie, ilu było napastników, jak wyglądają albo czy wydarzenie wciąż się dzieje.
  • Opisz jak wyglądasz, zwłaszcza co masz na sobie, by oficerowie, którzy pojawią się na miejscu zdarzenia mieli pewność, że jesteś ich informatorem, a nie podejrzanym.
  • Słuchaj operatora, odpowiadaj na jego pytania i postępuj według instrukcji. Nie rozłączaj się, dopóki nie powie, że możesz.

Dodatkowe informacje o twojej sytuacji zostaną wysłane funkcjonariuszom przez radio lub komputer.